کاشان

کاشان گردی با پرنده سفید (قسمت اول)

کاشان

کاشان یکی از کهن شهرهاست در دل کویر ایران قرار دارد. شهری با سابقه ای طولانی و مردمی مهمان نوازکه تجربه سفری لذت بهش را برای هر مسافری به ارمغان می آورد. از این رو هر ساله مسافران زیادی به سوی این شهرتاریخی که به دلیل ابنیه و خانه های تاریخی اش مشهور است روانه می شوند. گوشه ، گوشه این شهرقدیمی، جاذبه های بسیاری دارد که در این مقاله قصد داریم تعدادی از آنها را با شما مرور کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با جاذبه های دیدنی این شهر آشنا شوید.

باغ فین و حمام فین کاشان

باغ فین ،که نمونه ای عالی از یک باغ زیبای ایرانی است، بی شک یکی از دوست داشتنی ترین جاذبه های کاشان است. نام باغ فین در فهرست جهانی یونسکو نیز می درخشد و به تنهایی می تواند دلیل خوبی برای سفر به این شهر باشد.  حمام معروف فین نیز در این باغ قرار دارد. البته این باغ دارای دوحمام مهم است که یکی با نام حمام بزرگ شناخته می شود و با دستور فتحعلی شاه در دوران قاجار درون باغ ساخته شده است  ودیگری حمام کوچک یا حمام خدمتکاران.

اگر چه حمام بزرگ، حمام سلطنتی بوده است اما حمام کوچک، که زمان ساخت آن به دوران صفویان باز می گردد، دارای اهمیت بیشتری است. این حمام شاهد یکی از مهمترین و در عین حال تلخ ترین وقایع تاریخ یعنی قتل میرزا تقی‌خان فراهانی ملقب به امیر کبیر بوده است. ایشان پس از برکناری با دستور ناصرالدین شاه در این حمام به قتل رسید.

کاشان

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

این مسجد و مدرسه بزرگ یادگار دوران قاجار در شهر کاشان است. ساخت این بنا، در قرن ۱۳ قمری، در دوران حکومت محمد شاه قاجار با کمک های مالی حاج محمد تقی خانبان آغاز شد و در زمان حکومت ناصرالدین شاه به اتمام رسید.  این بنا نمونه بسیار با شکوه ونفیسی از ترکیب عناصر معماری و تزئینات چشم نواز است. بافت این مسجد نسبتا قرینه است و تعداد میخ های روی درب آن به تعداد آیات قرآن است.

کاشان

تپه سیلک کاشان

نام این تپه بر اساس اولین تمدن بوجود آمد در فلات مرکزی ایران، سیلک نامیده شده است. این محوطه باستانی با قدمتی در حدود هفت هزار سال در محدوده و منطقه فین واقع شده است.  این محوطه یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های بخش مرکزی ایران محسوب می شود.

در این محوطه باستانی بقایا و ویرانه های یکی از قدیمی ترین زیگورات های دنیا قرار داشت که تا قبل از شناسایی آن در سال 1310 به شهر نفرین شده مشهور بود. کاوش های اصلی در این منطقه توسط رومن گریشمن فرانسوی و آندره گدار مدیره موزه ایران باستان انجام شده است. یکی از جالب ترین کشفیات این تپه کوره ذوب فلزات در آن است که سبب می شود سیلک را به عنوان  یکی از صنعتی ترین شهر های دوران باستان مطرح کند.  بازدید از این تپه باستانی برای علاقه مندان و دوست داران تاریخ بسیار جذاب و دلپذیر است.

تپه سیلک کاشان
چهارطاقی یا آتشکده نیاسر

این چار طاقی به دلیل قرار گیری در منطقه توریستی نیاسر، یکی از معروفترین چارطاقی های ایران است. قدمت این بنا را به اواخر دوران اشکانی یا اوایل ساسانی نسبت داده اند. بر طبق یافته های رضا مرادی کابرد این بنا نوعی تقویم بوده است. زیرا بنای آن به گونه ای است که در ابتدا و اواسط هر فصل‌ سال از ، طلوع و غروب خورشید  از داخل یکی از دریچه های آن دیده می‌شود.

بر طبق مشاهدات و مدارک دیگری، این چارطاقی متعلق به دوره ساسانی است و مکانی جهت برگزاری مراسم آئینی زرتشتیان بوده است. این چارطاقی در نوع خود یکی از سالم ترین نمونه های باقی مانده است.

 کاشان

غار نیاسریا غار تالار رئیس

این غار زیبا در روستای نیاسر واقع شده است . با قدمتی تقریبا 2000 ساله یکی از دیدنی های این روستا است. این غار، غیر طبیعی و دست ساز بشر است  که بر طبق شواهد تاریخی، با هدف انجام مراسم و آئین های مذهبی ساخته شده است. این غار دارای سه طبقه  و دو کانال است. این غار به نام هایی چون سوراخ رئیس، غار رئیس و یا غار تالار نیز مشهور است.

کاشان

آژانس هواپیمایی پرنده سفید اولین برگزار کننده تور های لوکس ، تجربه بی نظیری از تور کاشان را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *