خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان

یکی از خانه های قدیمی و تاریخی کاشان ، که به عنوان شاهکار معماری شناخته می شود خانه عباسیان است که نامزد دریافت زیباترین خانه مسکونی ایرانی نیز بوده است. این خانه در بافت قدیمی کاشان قرار دارد و در حال حاضر با کاربری رستوران سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با ما همراه باشید، تا بیشتر با این خانه زیبا و بی نظیر آشنا شوید.

درباره خانه عباسیان کاشان

این خانه در دوران قاجار و به خواست حاج محمد ابراهیم از تجارمعروف کاشی ساخته شده است. حاج محمد، پدربزرگ محمد علوی بروجرودی تاجر چینی و بلور معروف کاشان بوده است. این بنای هفت هزار متر مربعی پنج طبقه در زمینی با وسعت پنج هزار متر مربع  ساخته شده است و دارای پنج حیاط است.

در خصوص مدت زمان ساخت این بنا، این طور ذکر شده که ساخت آن چیزی در حدود 20 سال زمان برده است اما نامی از معمار آن ثبت نشده است.  تزئینات و گچ بری های این بنا بسیار زیبا وچشم نواز است. کاربندی ها، مقرنس ها، مشبک کاری های این بنا از دلایل زیبایی آن است. این ساختمان نمونه بسیار ارزشمندی از معماری درون گرا ایرانی است که در برابر ظاهری ساده، درون بنا، دنیایی از زیبایی و شگفتی را در خود دارد.

خانه عباسیان کاشان

بخش های مختلف خانه

از بخش هشتی می توان وارد بنا شد. با گذر از دالان حجاب به  هشتی روباز بزرگ خواهید رسید که به عنوان اصطبل موقت برای مهمانان خانه در نظر گرفته می شده است. این هشتی بوسیله سه در، به قسمت های بیرونی، اندرونی و طبقات پایینی خانه متصل می شود.

بخش بیرونی ساختمان برای سکونت مهمانان در نظر گرفته شده است. تجار و مهمانان و یا اقوامی که به خانه  حاج محمد ابراهیم می آمدند در این قسمت، اسکان داده می شدند. اتاق آیبنه، اتاق بزرگ و ایوان بهاره از قسمت های بخش بیرونی هستند.

بخش اندرونی

این قسمت محل زندگی روزمره بوده است بوسیله راهروها و دالان های مخصوص از سایر بخش های خانه جدا شده است. اتاق شاه نشین، اتاقک مخفی، حوضخانه، حیاط باغ، سرداب بزرگ ، عبادتگاه از بخش های اندرونی خانه محسوب می شوند.

در حال حاضر این بنا به عنوان، سفره خانه و رستوران سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. این خانه در خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد واقع شده است.

آژانس هواپیمایی پرنده سفید اولین برگزار کننده تورهای لوکس، تجربه بی نظیری از تور گلاب گیری و بازدید از خانه عباسیان کاشان را برای شما به ارمغان خواهد آورد.خانه عباسیان کاشان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *