صنایع دستی کاشان

صنایع دستی کاشان

صنایع دستی کاشان

یکی از لذت های سفر، خرید سوغاتی است. اکثر افراد ترجیح می دهند صنایع دستی شهری که به آن سفر کرده اند را برای یادگار به خانه خود ببرند. کاشان یکی از شهر های تاریخی ایران است که میزبان گردشگران بسیاری بخصوص در ایام نوروز و فصل گلاب گیری است. اما سوغاتی های کاشان تنها به خوراکی های خوشمزه محدود نمی شود و صنایع دستی ارزشمندی نیز دارد. نام کاشان تداعی کننده، سفال، کاشی ، فرش، و دیگر هنرهای دستی نفیس است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با صنایع دستی کاشان آشنا کنیم.

فرش یکی از ارزشمند ترین صنایع دستی کاشان

فرش کاشان به سبب طرح های زیبای آن معروف است. و به قدری زیبایی این طرح ها معروف است که بسیاری از آن ها در تولید فرش های ماشینی نیز بکار می رود. در کاشان بافندگان فرش ، بعد از نماز صبح شروع بکار می کنند و با دستان هنرمند خود، تابلوهای بی نظیری از نقش و رنگ را در دل تارهای قالی خلق میکنند. رنگ رزی نخ این فرش ها، توسط رنگ های طبیعی صورت می گیرد.

اگر به بازار کاشان سر بزنید، کارگاه های رنگ رزی بسیاری می بینید که در حال رنگ آمیزی نخ فرش ها هستند تا آنها را به دست بافندگان برسانند و آنها جهانی زیبا بر روی دارهای قالی بیافرینند.

صنایع دستی کاشان

سفالگری

آثار کشف شده از تپه سیلک کاشان که یکی از قدیمی ترین نواحی زندگی بشری بوده گواه این مطلب است که هنر سفالگری در کاشان قدمتی تقریبا 7 هزار ساله دارد. قدیمی ترین چرخ سفالگری مربوطبه تمدن این تپه نیز قدمتی 4000 ساله دارد. حتی اولین کوره پخت سربسته نیز متعلق به تپه سیلک است.

در دوران های بعدی و پس از اسلام در دوران سلجوقیان بار دیگر هنر سفالگری در اوج قرار گرفت و در اواحر دوران قاجار و پهلوی نیز سفال کاشان جایگاه ویژه ای داشت. هنوز هم هنرمندان این هنر باستانی در کاشان مشغول به فعالیت هستند و آثار زیبایی را در معرض بازدید و خرید گردشگران قرار می دهند.

صنایع دستی کاشان

شعر بافی

شَعربافی یا شربافی هنری 350 ساله است که بسیاری از مردم کاشان از دیر باز به آن مشغول بوده اند. شعر در واقع نوعی پارچه است که با مو یا ابریشم و توسط دستگاه بافندگی مخصوصی به نام چهاروردی بافته می شود. در تهیه این نوع پارچه نقشه خاصی وجود ندارد و بیشتر به صورت ساده و یا راه راه بافته می شود. در خانه منوچهری یک نمونه از این دستگاه بافندگی قرار دارد و پارچه های آن نیز قابل خریداری می باشد.

شعر بافی

کاشی کاری

کاشان خطه ذوق و هنر است.کاشی سازی نیز یکی دیگر از هنرهای قدیمی کاشان است که از قدیم الایام تا به امروز رواج داشته است. کاشی کاشان، زینت بخش بسیاری از اماکان تاریخی بوده است.

صنایع دستی کاشان

 

در سفر به کاشان همراه  با تورگلاب گیری پرنده سفید، بازدید از بازار سنتی و خرید صنایع دستی کاشان را فراموش نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *